Category: Русија

РУСКАТА МОРНАРИЦА ГО КРСТАРИ СВЕТОТ: Северната флота влезе во Средоземното море!

 • August 11, 2018
 • Коментари
Бродовите на руската Северна флота го преминаа Гибралтар и влегоа во Средоземното море, соопшти началникот на прес-службата на руската морнарица Вадим Серга Станува збор за ракетниот крузер „Маршал Устинов“ и големиот противподморнички брод „Североморск“, кои извршуваат далекусежна мисија. Серга изјави дека за време на преминот низ Атлантикот се изведени повеќе воени вежби, помеѓу останатото и […]

ОСТАР ОДГОВОР: Русија би можела да го исфрли доларот од употреба!

 • August 9, 2018
 • Коментари
Русија би можела драстичн да го забрза процесот на преминување на плаќање во национални валути со своите партнери во случај на нови американски санкции кои ќе ја искомплицираат моменталната ситуација, изјави сосопственикот на компанијата „Новатек“ и „Сибур“ Леонид Михаљсон Како што објаснува, за тоа руските владините претставници веќе подолго време разговараат со партнерите од Кина […]

РУСИЈА ЗАБРАНИ ВЛЕЗ ЗА ВИСОКИ ФУНКЦИОНЕРИ НА ГРЦИЈА: Директорот на политичката канцеларија на Коѕијас доби забрана за влез во Русија, протерани двајца дипломати

 • August 7, 2018
 • Коментари
Забрана за влез во Русија за директорот на политичката канцеларија на Никос Коѕијас и протерување на двајца грчки дипломати се „контра мерките“ на Москва, откако Атина протера двајца руски дипломати, а за двајца забрани влез. – Како лична порака до министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, би требало да се карактеризира одлуката на Москва да […]

РУСИЈА ЈА ЗАТВОРИ РУТАТА НА СЕВЕРНОТО МОРЕ: Само руски бродови ќе пренесуваат нафтата преку рутата на Северното Море

 • July 27, 2018
 • Коментари
Само бродови под руски знамиња ќе имаат ексклузивно право за транспорт на нафта и нафтени деривати преку Северното Море, изјави вицепремиерот Јуриј Борисов. Како што тој изјави на отворањето на Далекуисточната изложба на бродови, прашањето сега е решено, и во текот на годината може да се појават и други механизми за поддршка на руската бродоградба […]

ПУТИН ГО ОДОБРИ ЗАКОНОТ: Жените во Русија имаат право да го убијат човекот кој ги силувал!

 • July 26, 2018
 • Коментари
Предлог законот за доживотна казна за оние коиизвршиле дела како педофилија и силување, беше одобрен од претседателот Путин. Руските жени отсега слободно ќе можат да го убијат човекот кој се обидел да ги силуваа, а таквата акција автоматски ќе се третира како реакција во самоодбрана во која жената нема на правен или на било кој […]

РУСИЈА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ПРОВОКАЦИИТЕ НА НАТО: Русија ја зајакнува западната граница со 70 воени единици

 • July 24, 2018
 • Коментари
Повеќе од 70 нови единици се формирани од 2016 година во Западната воена, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу на средбата со Колегиумот на Министерството за одбрана. “Ситуацијата во западната стратешка насока бара континуирано подобрување на борбената структура на силите и нивните касарни. За таа цел, од 2016 година се формирани повеќе од 70 […]

КОЈ АВИОН Е ПОДОБАР: Британските медиуми ги споредија претседателските авиони на Трамп и Путин

 • July 20, 2018
 • Коментари
Британските медиуми ги споредија личните авиони на претседателите на Русија Владимир Путин и на САД Доналд Трамп. Резултатот покажува дека авионот на рускиот претседател е два пати поефтин и помал, но затоа е побогато опремен Во очи на историскиот состанок на двајцата претседатели, нивните авиони слетаа во Хелсинки. Бритнаскиот весник ги според авионите на лидерите […]

Пуштено во продажба специјално пиво по повод средбата Трамп- Путин, еве колку чини

 • July 13, 2018
 • Коментари
Продавниците во Финска пуштија во продажба пиво произведено специјално по повод средбата меѓу претседателите на САД и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин, закажана за понеделник во финската престолнина Хелсинки. Финската пивара РПС Бруинг на етикетата ги поставила двајцата шефови на држави, а среде нив, натпис: „Ајде да го средиме ова како возрасни”. Цената на […]

РУСИЈА СО НОВА СТРАТЕГИЈА: Руската Федерација ќе го зајакне своето присуство на Балканот

 • July 9, 2018
 • Коментари
Директорката на Рускиот центар за наука и култура (Росотрудничество) Елеонора Митрофанова изјави во Белград дека балканските земји се меѓу приоритетите кога станува збор за ангажманот на руските институции во странство. Како што рече, меѓу приоритетите се и земјите од Комонвелтот на независни држави (ЗНД), но и Балканскиот полуостров. “Првиот приоритет се земјите на ЗНД, а […]

И РУСИЈА СЕ ВКЛУЧУВА ВО ТРГОВСКАТА ВОЈНА: Русија воведе дополнителни царински давачки за американските стоки

 • July 6, 2018
 • Коментари
Русија воведе дополнителни давачки за стоки од САД, објави Министерството за економски развој и трговија на Русија, а одлуката потпишана од премиерот Дмитриј Медведев. Овој чекор е одговор на увозните давачки за челик и алуминиум што ги воведе Вашингтон. Оваа мерка ќе влијае на производите кои произведуваат аналози во Русија. Износот на дополнителни даноци ќе […]
Страница 1 од 5712345 » 102030...Последно »