Category: Свет

АМЕРИКАНСКИ ХЕЛИКОПТЕР СЕ УРНА МОМЕНТ ПО ПОЛЕТУВАЊЕТО: Американски воен хеликоптер се урна врз носачот „Роналд Реган“ по полетувањето

 • October 19, 2018
 • Коментари
Хеликоптер МХ-60, на американската морнарица се урна на палубата на носачот на авиони „Роналд Реган“, кој моментално е на Филипините. Според командата, инцидентот се случил веднаш по полетувањето. Неколкумина војници се повредени, но сите се надвор од животна опасност. Морнарица не даде детали за каква било штета на хеликоптерот или пилоот на леталото. Но, тој рече […]

ПОРАКА ОД СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ: Лидерите во Собранието да се договорат за уставните измени!

 • October 18, 2018
 • Коментари
САД ги поттикнуваат лидерите во македонското Собрание да ги надминат партиските политики и да ја искористат историската можност за подобра иднина на земјата, вели претставник од Стејт департмент во изјава за грчката новинска агенција АНА-МПА. Американскиот функционер, на прашањето за оставката на Никос Коѕијас, рекол дека „му се заблагодаруваат за покажаната особена посветеност за зајакнување […]

КУБА ПРОИЗВЕДЕ ВАКЦИНА ПРОТИВ РАК ЗА НАРОДНИ ЦЕНИ: ИЗЛЕЧИ 100 ИЛЈАДИ, МЕЃУ НИВ И СТРАНЦИ

 • October 18, 2018
 • Коментари
Ракот веќе одамна не е само болест, и се претвори во една од најпрофитабилните бизнис индустрии – тоа сите го знаеме! Фармацевтските корпорации, болниците, трговците, докторите ширум светот, прават милијарди од чуматa на 21 век. И се додека до средината на 20 век, ракот беше исклучок, сега стана едвај не правило. Пред 20-тина години, со […]

КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ ЈА НАМАЛУВААТ РЕКОЛТАТА ОД ЈАЧМЕН: Проблеми за љубителите на пивото

 • October 18, 2018
 • Коментари
Климатските промени ќе донесат проблеми на љубителите на пивото во наредните децении, бидејќи ќе се намали реколтата од јачмен, кој е главна состојка на најпопуларниот алкохолен пијалок во светот. Тоа го покажа истражувањето на списанието „Nature Plants“, цитирано од светските агенции. Екстремните временски феномени, вклучувајќи ги топлотните бранови и суши, ќе се случуваат на секои […]

ПОТОП НА БЕРЗИТЕ: ММФ поставува нови услови, повикува САД и Кина да го прекинат трговскиот спор

 • October 17, 2018
 • Коментари
Раководството на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светската банка ги повикаа САД и Кина да го прекинат трговскиот спор и да играат според светските трговски правила. Повикот пристигна во моментот, додека берзанските индекси се „вжештија“ поради стравот од понатамошни конфликти помеѓу двете најголеми економии во светот. Растот на водечки светски компании забавува, но сепак е […]

КАНАДА ЈА ЛЕГАЛИЗИРАШЕ МАРИХУАНАТА: Канаѓаните со часови чекаа да се отворат продавниците каде легално можат да купат марихуана

 • October 17, 2018
 • Коментари
Канада од денеска е втората држава на светот во која легално може да се купи марихуана. Првата купопродажба беше остварена на полноќ по локално време на источниот остров Њуфаундленд, откако стотици луѓе со часови чекаа во редици да се отворат продавниците. Откако во 2001 година ја легализираше медицинската употреба, Канада на овој начин го следи […]

САУДИСКИОТ НОВИНАР БИЛ ЛИКВИДИРАН ВО КОНЗУЛАТОТ ВО ИСТАНБУЛ: Си-Ен-Ен обелодени што се случило со саудискиот новинар Кашоги

 • October 17, 2018
 • Коментари
Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник. Тоа тврдење, првично објавено од „Њујорк тајмс”, следуваше по девет часовниот претрес на турските истражители во саудискиот Конзулат во Истанбул. Неименуван турски официјален претставник не сакаше […]

ДОЛАРОТ ГО ДОБИ ПРВИОТ УДАР: Венецуела за меѓународни трансакции ќе користи Евро наместо Долар

 • October 16, 2018
 • Коментари
Според изјавата на подпретседателот на Венецуела Тарек Ел Аисами, Венецуела го напушта доларот, со што сите идни трансакции на венецуелскиот девизен пазар ќе се одвиваат во евра. Санкциите, неодамна воведени од Вашингтон против Каракас, “ја блокираат можноста за продолжување на трговијата со користење на американскиот долар на венецуелскиот девизен пазар“, рече Ел Аисами, додавајќи дека американските ограничувања се “нелегални и […]

САД СО РЕКОРДЕН ДЕФИЦИТ ОД 779 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Американската економија на колена

 • October 16, 2018
 • Коментари
Владата на САД ја заврши фискалната 2018 година со буџетски дефицит од 779 милијарди американски долари, најголем во последните шест години, како последица на пад на приходите поради намалување на даноците, но и зголемување на трошоците поради зголемување на јавниот долг. Новите расходи на владата, исто така, го зголемија федералниот дефицит во 12 месеци до […]

ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА ВО КЕЛН: Уште еден терористички напад во Германија

 • October 15, 2018
 • Коментари
Заврши драмата на главната железнинчка станица во Келн кога германската полиција го уапси мажот што држеше жена како заложник. Портпаролот на полицијата, Кристоф Шулте, рече дека полицајците влегле во аптеката каде што биле мажот и неговата заложничка. Се наведува дека киднаперот е повреден, но не е прецизирано за каква повреда станува збор. „Осомничениот е под […]
Страница 1 од 19612345 » 102030...Последно »