Category: Спорт

Барса ја доби Севиља но го загуби Лео Меси

 • October 20, 2018
 • Коментари
„Каталонците“ се вратија на врвот на табелата откако го добија дербито со Севиља но го загубија првиот играч Лео Меси кој предвреме го напушти теренот поради повреда. По серијата лоши резултати, Барса им се врати на победите но „Каталонците“ доживеаја пех откако го загубија Лео Меси. Вечерва на Камп Ноу гостуваше Севиља и домаќините одлично […]

Барселона се тресе – Меси се повреди на седум дена пред „Ел Класико“

 • October 20, 2018
 • Коментари
Барселона поведе со 2-0 на дербито со Севилја, но во таборот на каталонскиот гигант нема многу простор за задоволство – ако се знае дека незгодна повреда уште во првото полувреме заработи Лионел Меси. Аргентинскиот генијалец му асистираше на Кутињо при водечкиот гол, потоа самиот со прецизен удар од работ на шеснаесетникот зголеми на 2-0, но […]

Езерска ракометна фешта: Амбиент за паметење во „Билјанини извори“…

 • October 20, 2018
 • Коментари
Во извонреден амбиент во салата „Билјанини извори“ пред околу 3.500 гледачи, Охрид славеше против Струга со 26-23… Но, и сето тоа е можеби најмалку важно ако се знае дека навивачките групи на двата тима, „Рибарите“ односно „Паткарите“ беа во преден план сервирајќи извонредна атмосфера, ретко видена во домашните спортски сали. Во Македонија можеле да има […]

СРБИЈА Е СВЕТСКИ ШАМПИОН ВО ОДБОЈКА: Женската репрезентација на Србија го освои златото на Светското првенство

 • October 20, 2018
 • Коментари
Србија е нов светски шампион во одбојка за жени, откако Србинките со 3:2 (21:25, 25:14, 23:25, 25:19, 15:12) ја совладаа Италија во Јокохама во финалето на Светското првенство. Предводени од брилијаната Тијана Бошковиќ со 26 поени, српските одбојкарки успеаја да стигнат до златото, иако на двапати заостануваа резултатски. Ова е прва светска титула за српскиот […]

МАКЕДОНСКАТА АТЛЕТИЧАРКА СО НОВ ДРЖАВЕН РЕКОРД: Андријана Поп Арасова постави нов државен рекорд на маратонот во Ајндховен, Холандија

 • October 16, 2018
 • Коментари
Адријана Поп Арсова, членка на АК Делта, оваа година изненади со својот настап на Виз Ер Скопски маратон и на 28 години таа продолжува со нејзиното темпо. Поп Арсова во неделата на маратонот во Ајнтховен, Холандија, постави нов македонски рекорд со резултат од 3:00:37 часа. – Немав некои потешкотии во текот на трката, освен тоа […]

(Видео) РАМОС ПОВТОРНО ВО ЦЕНТАРОТ НА ВНИМАНИЕТО СО НОВ СКАНДАЛОЗЕН ПОТЕГ: Англичаните бесни на Рамос за намерното газење на Стерлинг

 • October 16, 2018
 • Коментари
По кој знае кој пат, Серхио Рамос се најде на насловните страници поради неспортски потег на еден натпревар. Во вчерашниот пораз од Англија, дефанзивецот на Шпанија и Реал Мадрид намерно згазна врз ногата на Рахим Стерлинг. Осудата од англиските медиуми беше неминовна, со оглед на историјата на Рамос и неговите слични испади на фудбалските терени. Фудбалерот на Манчестер Сити беше стрелец на два од […]

НОВ СПЕКТАКЛ НА ПОВИДОК: Нурмагомедов одбил реваш со Мекгрегор, сака меч со Мејведер

 • October 16, 2018
 • Коментари
Шампионот во УФЦ во лесна категорија Хабиб Нурмагомедов ја отфрли понудата од 15 милиони долари за реванш со Конор Мекгрегор, потврди неговиот вујко Алекс. – Дали Конбор ќе има шанса да се одмазди? Не … Хабиб не се грижи за пари, нема пари што ќе ги прифати, а знам дека тие сакаа реванш и понудија […]

НОВАК ЃОКОВИЌ СЕ ИСКАЧИ НА ВТОРОТО МЕСТО НА АТП: Србинот се доближи до лидерот Надал на само 215 бодови разлика

 • October 15, 2018
 • Коментари
Најдобриот српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ од денеска и официјално е на второ место на АТП ранг-листа, откако победи на Мастерсот во Шангај. Ѓоковиќ го помина Роџер Федерер и му се приближи на првопласираниот рафаел Надал на само 2015 бода. Ранг на првите 10 тенисер во светот: 1. Рафаел Надал (Шпанија) – 7.660 поени 2. Новак […]

БЕРЛУСКОНИ СИ КУПИ НОВ ФУДБАЛСКИ КЛУБ: Екс премиерот на Италија и сопственик на Милан си купи нов клуб

 • October 15, 2018
 • Коментари
Поранешниот сопственик на Милан и екс премиерот на Италија, Силвио Берлускони си купи нов италијански клуб. Станува збор за клуб од Серија Ц или третата италијанка лига. Берлускони неодамна го купи составот од Серија Ц со тоа што имаше одредени дилеми за тоа која е целта и дали тимот ќе има висока поставена цел. На […]

Каков татко, таков син – Мик Шумахер е шампион во Формула 3

 • October 14, 2018
 • Коментари
Мик Шумахер, син на седумкратниот Формула 1 шампион Михаел Шумахер, триумфираше во европскиот Формула 3 шампионат и покажа дека му претстои блескава иднина, а со освојувањето на титулата се повеќе се доближи и до Формула 1. 19-годишниот Шумахер стигна до големиот успех откако на денешната втора трка во Хокенхајм заврши на втората позиција. „Среќен сум […]
Страница 1 од 5212345 » 102030...Последно »