Category: Технологија

СПЕЦИЈАЛЕН ТЕЛЕФОН ЗА РУСКИТЕ СЛУЖБИ: Круз-К, првиот телефон со крипто заштита за руските специјални служби

 • August 9, 2018
 • Коментари
Автоматика, како дел од руската компанија Ростех, го лансираше првиот руски смартфон Круз-К со крипто-заштита. Што значи тоа? Моделот Круз-К е наменет за вработените во руските агенции за спроведување на законот и друштвата за заштита на информациите. Автоматика тврди дека ова е првиот телефон со енкрипција, кој е за бесплатна продажба. Круз К дозволува да […]

Како да ја пробиете лозинката на секоја „wifi“ мрежа (Видео)

 • July 9, 2018
 • Коментари
Денеска е просто незамисливо да се има мобилен телефон без пристап на интернет со оглед на тоа дека сите друштвени мрежи и омилени апликации бараат приклучок на сите мрежи. Постои апликација на интернет која може да ја симнете и преку која ќе можете да пронајдете голем број интернет мреже, а и да ja пробиете лозинката. […]

Поради големиот број критики, Фејсбук ја укинува оваа опција

 • June 5, 2018
 • Коментари
Во текот на наредната недела „Фејсбук“ ќе ја тргне опцијата „тековни вести“  што се наоѓаше на десната страна на десктоп-верзијата на оваа популарна социјална мрежа. Причина за ваквата одлука се големиот број критики што подолг период биле упатувани на адреса на менаџментот на „Фејсбук“, со тврдење дека станува збор за бескорисна опција и дека меѓу […]

ПОДАТОЦИТЕ НА СИТЕ КОРИСНИЦИ НА ФЕЈСБУК БИЛЕ ЗЛОУПОТРЕБЕНИ: Фејсбук им давал лични податоци и на производителите на смартфони

 • June 4, 2018
 • Коментари
Социјалната мрежа „Фејсбук“ доставувала огромно количество лични податоци за корисници на компании како „Амсазон“, „Епл“, „Блекбери“, „ХТЦ“, „Мајкрософт“, „Самсунг“ и десетици други производители на уреди, пишува „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на извори од самата социјална мрежа. Како што е наведено, „Фејсбук“ има потпишано договори со најмалку 60 производители на паметни телефони и други уреди. Соработката […]

СВЕТЛИНА ЗАРОБЕНА ВО КУТИЈА: Руски научници развија уникатна “стапица за светлоста”

 • May 30, 2018
 • Коментари
Со седиште во Националниот истражувачки нуклеарен универзитет MEPhI, истражувачки тим предводен од проф. Јури Ракович развил подесувачки микро-резонатор за хибридни енергетски состојби помеѓу светлината и материјата користејќи ја светлината за контрола на хемиските и биолошките својства на молекулите. Микрорезонаторот е стапица за две огледала за светлината, при што огледалата се свртени едно кон друго на […]

УКРАЛ 600 МИЛИОНИ ВО БИТКОИНИ: Хакер од Британија затворен со над 600 милиони долари во Биткоини запленети од страна на полицијата

Еден успешен хакер, кој е одговорен за нападите врз повеќе од 100 компании ширум светот, езатворен во Велика Британија, во првиот ваков случај за полицијата. Околу половина милион фунти биткоин беа запленети од Гранд Вест, кој најмногу ги користеше измамите преку е-пошта за да добие финансиските податоци на десетици илјади клиенти. Вест ги продавал приватните […]

ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ СТЕ ГО ПРАВЕЛЕ ОВОЈ КВИЗ: Нов скандал со кражба на лични податоци – проверете дали сте жртва!

 • May 15, 2018
 • Коментари
Фејсбук податоци на повеќе од три милиони лица кои правеле квизови се објавени на лошо заштитени веб страници и можат да им пристапат неовластени лица, тврди New Scientist. Податоците содржат одговори на квиз, не се наведени имињата на корисниците, но откриена е нивната возраст, пол и статусот на врска. За 150 илјади луѓе откриени се […]

ДЕЛОВИ ЗА АУДИ СЕ ПРОИЗВЕДУВААТ ВО ПРИЛЕП: Новите резервоари за „Ауди А4 Г-трон“ за гас под притисок се произведуваат со роботи од Прилеп

Најновата генерација на Ауди А4 Г-трон содржи “CNG” (природен гас под висок притисок) резервоари произведени на најнапредната и единствена роботска линија во светот развиена и испорачана од прилепската компанија Микросам-Прилеп. Композитните резервоари, вградени во возилата кои се во продажба од оваа година, ја намалуваат тежината на системот за гориво до 50% и носат до 40% […]

ПРОБЛЕМИ СО ВИБЕРОТ?: Ако не ви стигнуваат пораките на Вибер, ова е решението

 • May 10, 2018
 • Коментари
Многу корисници се жалат дека не им стигнуваат пораки на Вибер, па еве како да го промените тоа.   Новата веризја на оперативниот Андроид систем има опција која поради штедење на батеријата ги исклучува позадинските процеси при заклучување на екранот или по одреден временски период па дури и Wi-Fi мрежата, па променете ги подесувањата така […]

НАЈАВА ЗА ВОВЕДУВАЊЕ НА 5Г ТЕХНОЛОГИЈА: Министерството започнало со активности за воведување на 5г технологија за мобилен интернет

 • May 10, 2018
 • Коментари
Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, денеска се обратија на јавната расправа за мерките и активностите потребни за воведување на 5Г технологија во Македонија. Министерот Манчевски се осврна на придобивките од воведување на 5Г, и неопходноста од вклучување на сите засегнати страни при креирање на […]
Страница 1 од 712345 » ...Последно »