Category: Хроника

ДЕВОЈЧЕ ЗАВРШИ ВО БОЛНИЦА ОТКАКО ПАДНАЛО ПО СКАЛИ ВО ДВОКАТЕН АВТОБУС: Десет годишно девојче паднало по скали во автобус и се здобило со тешки телесни повреди

 • October 18, 2018
 • Коментари
Десетгодишно девојче вчера се здобило со тешки телесни повреди при пад по скали во двокатен автобус број 3 на Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје. Како што соопшти МВР, настанот бил пријавен вчера во 11 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје, а се случил на улица „Тодор Александров“. – Во моментот кога девојчето се симнувало […]

ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ВО КРУШЕВО: Вработени во шумско претпријатие вршеле нелегална сеча и се шетале со автомати?

 • October 17, 2018
 • Коментари
Во моментов во Крушево се одвива полициска акција против дрвокрадци, а во акцијата според првичните информации е уапсен и контролорот ѕа превоз во ЈП „Липа“ Крушево   Претходно, „Инфомакс“ објави дека лицето Ј.Ј. било вработено во ЈП „Липа“ Крушево без договор за вработување, туку со договор во четири очи помеѓу Ј.Ј. и директорот на ЈП […]

ПУКАЊЕ ВО БАТИНЦИ: Жител на Батинци пукал кон швајцарско „Ауди“ – еден повреден

 • October 17, 2018
 • Коментари
Вчера околу пладне во СВР Скопје, Р.С. (36) од село Батинци, скопско, пријавил дека во близина на гробиштата во село Батинци, додека се движел со неговото патничко возило „Ауди“ со швајцарски регистарски ознаки, лицето М.Џ. од село Батинци пукало со огнено оружје кон него, по што побегнало. Р.С. не се здобил со повреди. Увид извршила […]

ПОЛИЦИЈА ГО БАРА, ТОЈ ПИЕ КАФЕ НА СРЕД СЕЛО: Ја застрелал сопругата, и отишол на кафе во Лисец – полицијата го бара

 • October 15, 2018
 • Коментари
Убиецот кој синоќа ја застрела сопругата во куќата на нејзините родители и побегна утринава пиел кафе во село Лисец, пишува порталот Досие повикувајќи се на извори од терен. Според порталот тој од местото на убиството побегнал со совојот голф и дошол до село Палчиште, а потоа пешки заминал до родното село Лисец каде ја поминал […]

ЗАТВОРСКА КАЗНА ЗА ВРАБОТЕН ВО ОПШТИНА ШУТО ОРИЗАРИ: Шестмесечен затвор за возач во општина Шуто Оризари за примање поткуп

 • October 15, 2018
 • Коментари
По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство Скопје, Основниот суд Скопје 1 Скопје денеска донесе пресуда за лицето С.М., и го огласи за виновно за сторено кривично дело – Примање награда за противзаконско влијание. Откако и обвинетиот го призна делото, Судот ги прифати аргументите изнесени во обвинителниот акт, и на лицето му […]

ЖЕНСКА ТЕПАЧКА ВО АЕРОДРОМ: Една жена во полициска станица, другата во болница

 • October 15, 2018
 • Коментари
Рано утрово настанала тепачка помеѓу две жени од Скопје, едната завршила на Ургентен, другата во Полициска станица Аеродром. -На 15.10.2018 година во 03.29 часот било пријавено дека пред угостителски објект во Скопје настанала тепачка помеѓу Е.К.(37) од Скопје и Ј.К.(32) од Скопје. После тоа, Е.К. со приватно возило била пренесена во Ургентен центар при комплексот […]

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ЕКС ГРАДОНАЧАНИКОТ НА БЕРОВО: Злоупотреба на службена положба, самоволно вработувал и покачувал плати на блиски соработници

 • October 15, 2018
 • Коментари
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово, до Основното јавно обвинителство Берово, поднесе кривична пријава против Д.Н.(60, -поранешен градоначалник на општина Берово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“, казниво по член 353 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик на Република Македонија. Како што […]

ПОЖАР ВО КИЧЕВСКО БЕЛИЦА: Противпожарните екипи одбивале да го изгаснат пожарот – не гаснеле шумски пожари навечер!

 • October 14, 2018
 • Коментари
Голем пожар се шири над Кичево во шумата во Белица, а надлежните органи одбивале да дојдат на лице место и да ја запрат огнената стихија, информираат за Инфомакс.мк мештаните кои на својата ФБ страница објавија и видео снимки Од противпожарната единица ги информирале дека тие не гаснеле шумски пожари навечер, а теренот бил непристапен дури […]

АКЦИЈА НА ПОЛИЦИЈАТА ВО СКОПЈЕ: Повеќе од 100 казни пишани во една вечер – голем број на пијани возачи!

 • October 14, 2018
 • Коментари
Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје во периодот од 23.00 часот на 13.10.2018 година до 05.00 часот на 14.10.2018 година спроведе акциска контрола за откривање возачи кои управуваат со возило под дејство на алкохол на подрачјето на Скопје, информираат од МВР. Од страна на полициски службеници контролирани се вкупно […]

ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ЗИЈАДИН СЕЛА: Претепан уште еден од осудените лица за 27. април – власта молчи

 • October 13, 2018
 • Коментари
Уште едно лице крвнички претепано, сомнежи за можна одмазда, власта молчи и не реагира. Имено во вчерашната емисија „Отворено“ на Тв Алфа беше отворена дилема дали некој се одмаздува за случајот со нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собрание, случајот на Стојан Павлевски е трет по ред, каде што се претепуваат лица поврзани со настаните […]
Страница 1 од 19812345 » 102030...Последно »