Објавено на:

Абазовиќ: Украина да добие кандидатски статус во ЕУ

t

Премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, во телефонски разговор со претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека очекува Украина наскоро да добие статус на кандидат за членство во ЕУ.

„Се надеваме дека Украина ќе добие статус на кандидат за влез во ЕУ, а Црна Гора како лидер во преговарачкиот процес е подготвена да ја даде потребната професионална и политичка помош“, рече Абазовиќ.

Тој потсети дека Црна Гора ја осудува агресијата на Руската Федерација врз Украина и рече дека од самиот почеток отворено ја поддржува независноста, територијалниот интегритет и суверенитет на Украина.

Според црногорската влада, Зеленски го поканил Абазовиќ да го посети Киев што е можно поскоро, што црногорскиот премиер го прифатил и рекол дека ќе им предложи на лидерите од Западен Балкан заедно да го посетат главниот град на Украина и да го поддржат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Македонските тенкови испратени во Украина стасале…

Голема колона тенкови е забележана утрово во…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…