Објавено на:

Абазовиќ ќе ја посети Македонија: Црногорскиот премиер ќе присуствува на самитот на “Отворен Балкан”

t

Премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ денеска најави дека ќе присуствува на самитот на „Отворен Балкан“ во Охрид и додаде дека се уште не слушнал валиден аргумент дека оваа регионална иницијатива не е добра за Црна Гора.

Абазовиќ, денеска пред новинарите, рече дека претставниците на Црна Гора во статус на набљудувачи и претходно биле на самитите на иницијативата „Отворен Балкан“.


Тој повтори дека треба да се прифати секоја регионална иницијатива која би можела да ја забрза европската интеграција на земјата, нагласувајќи дека нема алтернатива за членството во Европската унија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Абазовиќ ги повика граѓаните на одговорност и…

Претседателот на црногорската Влада Дритан Абазовиќ стравува…

Премиерите на Црна Гора и Албанија едногласни:…

Премиерите на Црна Гора и Албанија, Дритан…

Абазовиќ ја прифати поканата на Зеленски да…

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ ја прифати поканата…

Абазовиќ најави посета на Србија на 29…

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ најави дека официјално…

Црногорското “ДУИ” уценува: Ако Абазовиќ сака да…

Доколку актуелниот вицепремиер на Црна Гора во…