Авганистански мигранти приведени во Тетово

t

На 18.04.2022 околу 09:10 часот во СВР Тетово, вработен во царинскиот терминал во Tетово пријавил дека во товарно возило „даф“, со велешки регистарски ознаки, кое пристигнало од Турција, биле пронајдени двајца мигранти од Авганистан.

Двајцата мигранти, Г.С.(20) и В.Х.(26), биле приведени и задржани во Полициската станица Тетово за натамошна постапка, а подоцна  биле спроведени во Транзитниот центар „Винојуг“ во Гевгелија.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тетовец му го запалил со бензин БМВ-то…

„СВР Тетово поднесе кривична пријава против О.М.(30)…

Најмалку 155 деца загинаа при земјотрес во…

Најмалку 155 деца загинаа при земјотресот минатата…

Во автомобил собрале 24 мигранти: Приведени криумчари…

На 25.06.2022 околу 10:20 часот на магистралниот…

Девет месеци нема одговорност за пожарот во…

Обвинителството тактизира за случајот со изгорената модуларна…

УНХЦР: Испратени тони хуманитарна помош во Авганистан

Агенции на ОН итно испратија тони хуманитарна…