Австралија воведе kapaнтин за сите невaкцинирани, смеат да излезат само поради три причини

t

Австралиската држава Северна Територија воведе карантин за невакцинираните лица.

Северната територија на Австралија воведе ново 4-дневно заклучување на невакцинираните лица, забранувајќи им да одат на работа или дури и да вежбаат на отворено, откако беа откриени 256 нови случаи.


Од 13 часот во четвртокот, на оние кои не ги примиле двата лека за Ковид-19, им е дозволено да го напуштат домот само поради една од трите причини – суштинско купување, за медицински третман, вклучително и вакцинација, или да обезбедат нега.

Правилата беа воведени иако на целата територија само 23 лица се во болница со СОВИД-19, а само две се на Интензивна нега. „Локаутот“ ќе трае до понеделник до 12 часот, кога ќе се воведе систем на пасош за вакцинација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Над 100 новозаразени од ковид вчера

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

Ковид амнестија: Во Русија нема да се…

Московските власти ќе престанат да бараат исплата…

Германија со одлична вест за гастербајтерите, се…

Германскиот министер за здравство, Карл Лаутербах денеска…

Интерес за вакцинација против Ковид-19 нема ама…

Доцнат детските вакцини против Ковид кои требаше…