Објавено на:

Австралија ѝ испрати воена помош на Украина

t

Австралија ги испрати првите четири од 14-те најавени оклопни транспортери во Украина како дел од пакетот помош од 285 милиони долари.

Транспортерите M113AS4 беа натоварени во украински авион минатата недела откако поранешниот министер за одбрана Питер Датон вети транспортери и 20 оклопни возила, пренесува „Гардијан“.


Украинскиот амбасадор во Австралија Васил Мирошниченко повика на дополнителна воена помош, особено кога станува збор за ракети со долг дострел кои можат да погодат цели на оддалеченост од 150 километри, како и муниција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дaна Вајт: Волкановски ја доби почитта од…

Дaна Вајт рече дека нема да му…

Заменик амбасадорот на Австралија во посета на…

Интензивирање на соработката во бизнисот, образованието и…

Австралија ѝ испрати воена помош на Украина

Австралија ги испрати првите четири од 14-те…

Марлс: Сакаме да ги проширеме безбедносните врски…

Австралија сака да ги прошири и продлабочи…

Мирошниченко: Оружјето не е доволно, особено во…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, им даде…