Австрискиот претседател: На прав пат сте, убедени сме дека ќе го смените Уставот

t

Македонија направи тежок, но вистински избор. Вашата иднина е во ЕУ и вие сте на правиот пат, вели австрискиот претседател Александар Ван дер Белен кој е во дводневна посета на земјава.

Ван дер Белен на заедничката прес-конференција со претседателот Стево Пендаровски, порача дека Австрија целосно ќе ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ.

-Во рамките на скрининг процесот, добивме многу позитивни повратни информации за вашиот учинок и сакаме Македонија да ја охрабриме да биде и понатаму концентрирана и посветена. Убедени сме дека ќе успеете да ја направите промената на Уставот и после тоа по план да тече процесот за прием во ЕУ, потенцира Ван дер Белен. Треба да се гледа напред и во правец на заедничка европска иднина. Знаеме дека ова е тежок пат за вас, дека фрустрацијата околу времетраењето на процесот е разбирлива, но ве молиме не ја губете целта од вид, додаде австрискиот претседател, посочи австрискиот претседател.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Носорог убил чувар во зоолошка и тешко…

Чувар во зоолошка убиен од носорог, а…

Социјалните мрежи горат по вчерашното реми: Од…

Социјалните мрежи вријат откако Македонија вчера ѝ…

Добро утро со Инфомакс: Наше знаме е…

Добро утро Македонци, денеска ви го пренесуваме…

Ковачевски со новиот австриски амбасадор: Имаме силна…

На новиот австриски амбасадор Мартин Памер му…

Руски зборник од 1849 година: Македонскиот јазик…

Во време кога се врши атак врз…