Објавено на:

Австрија: Празни полиците во супермаркетите, нема зејтин, путер

t

Во супермаркетите ширум Австрија граѓаните наоѓаат се повеќе празни полици. Некои супермаркети изгледаат речиси празни, речиси сите производи недостасуваат на полиците, особено е тешко да се најде сончогледово масло, но постои и закана од недостиг на путер.

Ваква е состојбата во големите трговски синџири, дисконтите, но и во помалите продавници.

Војната во Украина предизвика криза која сериозно влијаеше на испораките до австриските продавници. Недостигот од многу производи е предизвикан од проблем во синџирот на снабдување, односно немањето испораки, јави „Танјуг“.
Исто така, состојбата дополнително ја влошува и тоа што дел од граѓаните купуваат на големо. Причината за недостигот на нафта е тоа што три четвртини од сончогледовото масло во светот доаѓа од Русија и Украина.

Слично како и во Австрија и Германија трпи сериозни последици од војната во Украина кога станува збор за снабдување со основни прехранбени производи, пренесува агенцијата Анадолија. Полиците во маркетите со сончогледово масло и брашно се уште се празни, а цената на маслото за готвење од 1,5 евро за литар поскапе три пати, па сега е околу пет евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…