Објавено на:

Администрацијата на Бајден ги ослободува мигрантите условно за да ја намали пренатрупаноста

t

Американската гранична патрола вели дека се свртела кон условно ослободување бидејќи нема простор за задржување на мигрантите и дека ресурсите се „преоптоварени“.

Магацинот на прометна, но незабележителна лента од автомеханичарски продавници и продавници привлекува малку внимание од минувачите.

Внатре стотици мигранти јадат, полнат телефони и користат привремени бањи и тушеви. За неколку часа, чувар ги придружува до чакал напред, каде што комерцијалните автобуси ги носат од далечниот тексашки град Игл Пас до меѓународниот аеродром Сан Антонио за 40 долари.

Граничната патрола дневно ослободува до 1.000 мигранти во Mission: Border Hope. Непрофитната група ја надмина црквата и се пресели во складиштето во април, поради брзото проширување на практиката на администрацијата на Бајден за ослободување на мигрантите на условна слобода, особено оние кои не се предмет на пандемиско правило што ги спречува мигрантите да бараат азил.

Граничната патрола на Соединетите држави условно ослободи повеќе од 207.000 мигранти кои преминале од Мексико од август до мај, вклучително и 51.132 во мај, што е за 28 отсто повеќе од април, според судските записи. Во претходните седум месеци условно ослободи само 11 мигранти.

Помилувањето ги штити мигрантите од депортација на одреден временски период, но не обезбедува ништо друго. Според законот, Одделот за домашна безбедност може условно да ги ослободи мигрантите во Соединетите држави „само од случај до случај поради итни хуманитарни причини или значителна јавна корист“. Ослободените можат да поднесат барање за азил во рок од една година.

Граничната патрола се сврте кон условно ослободување затоа што нема простор за задржување, според судските поднесоци. Тоа е ниска, но далекусежна промена од првите месеци на функцијата на претседателот Џо Бајден и од неговите непосредни претходници, Доналд Трамп и Барак Обама.

Кога минатата година агентите не можеа доволно брзо да ги процесуираат мигрантите за да се појават на суд, илјадници луѓе паднаа во притвор под мостот во долината Рио Гранде во Тексас. Во 2019 година, ќелиите беа толку преполни што некои мигранти прибегнаа да стојат на тоалетите.

На мигрантите пуштени во складиштето им е кажано да се пријават кај имиграциските власти за два месеци на нивната крајна дестинација во САД. Рачен уред ги следи нивните движења.

„Третманот [од американските власти] беше добар во споредба со другите земји“, рече Ентони Монтила (27) од Венецуела. „Тие не се однесуваа со нас како да сме крадци“.

Тој пристигна со своето семејство по патувањето кое вклучуваше прошетка низ озлогласениот Дариен Гап во Панама, каде што бандитите силуваа млади девојки пред нивните родители, а мртвите тела лежеа на подот од џунглата. Откако граничната патрола го ослободи семејството на условно ослободување од два месеци, тие се упатија кон домот на еден пријател во Вашингтон.

Хозе Кастиљо (43) пристигна од Никарагва со сопругата и 14-годишниот син, откако ги победи стравувањата од давење во Рио Гранде. Тие биле упатени во Мајами да живеат со братучед. Тие велат дека противењето на владата на Никарагва ги направило цел на репресија.

Денот што Кастиљо го помина во притворот на граничната патрола беше „лесен“, рече тој, но ќе ги советува другите да не патуваат поради опасноста да остане гладен или да биде киднапиран во Мексико.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Независно судство: САД ја санкционираше шефицата на…

Шефицата на Обвинителството во Босна и Хергцеговина,…

72% од Американците не сакаат Бајден да…

72 отсто од Американците не сакаат Бајден…

Ковачевски им порача на Македонците во САД…

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски синоќа се…

“Да знаат со што си имаат работа”:…

Русија ќе му ја покаже на американскиот…

Доаѓа зима: Америка нема доволно гас за…

Американските производители на нафта и гас нема…