Објавено на:

Администрацијата на Бајден поделена околу тоа дали Кина воено ѝ помага на Русија

t

Администрацијата на Бајден е поделена околу тоа дали Кина воено и помага на Русија.

Заменик-советникот за национална безбедност на Белата куќа, Далип Синг изјави дека има „загрижувачки“ докази дека Кина ја поддржува руската војска преку директни и индиректни канали.

Неколку часа подоцна, портпаролот на Пентагон Џон Кирби изјави за новинарите дека „нема индикации“ дека Пекинг и дал воена помош на Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во…

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна…

Путин ги пофали младите Руси за активната…

Младите во Русија се трудат да го…

Пензиониран српски дипломат: САД лажат, не помагаат,…

Лажното застапување на Америка: Не сакаат дијалог…

САД праќаат нова тура воена помош во…

САД се подготвени да и дадат на…