Објавено на:

Адмирал Мајкл Хјуит: Санкциите сами од себе нема да ја забават руската инвазија на Украина

t

„Знам дека цената на горивото во Русија порасна, но тие сè уште заработуваат доволно пари за да ја поддржат и владата и војската. Не мислам дека санкциите сами по себе ќе работат на одложување на инвазијата на Украина. Мислам дека луѓето во Русија многу повеќе го чувствуваат ефектот на санкциите врз Путин и неговата влада“. Ова за БГНЕС го изјави американскиот адмирал Мајкл Хјуит, извршен директор на IP3.

„Мислам дека она што го научивме е дека кога вашата земја ќе стане зависна од руската енергија, вие доживувате геополитички проблеми. Она што треба да го сфатиме е дека треба да имаме енергетски микс, а не да бидеме зависни од една одредена земја. Моментално работиме на тоа доста вредно и агресивно, овде во Бугарија и со помош на САД“, додаде Хјуит.

Тој рече дека не знае што точно ќе се случи со владата на Путин, но не мисли дека дискусијата за Русија ќе заврши тука. „Во моментов не знам што ќе се случи со руската влада или со авторитарната влада на Путин“, рече адмиралот.

„Колку што можам да видам и разберам, Европската унија и Соединетите држави работат напорно за да го заменат рускиот гас, а големата дебата што моментално се води е енергетската транзиција, фокусирајќи се не само на климатските промени, туку и на фосилните горива. “ додаде Хјуит.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Паника во САД и Јапонија: Не можат…

Вашингтон и Токио нема да можат да…

Британско разузнавање: Се намалува поддршката за Русија…

Британското Министерство за одбрана во најновиот извештај…

Стапува на сила ограничувањето на цената на…

Европската унија во службениот весник ја објави…

Бега од Русија? Основачот на “Путинка” добил…

Рускиот милијардер Василиј Анисимов, сопственик на компанијата за…

Русија одговори на санкциите: “Отсега Европа ќе…

Русија го отфрли воведувањето на западното ограничување…