Објавено на:

АЗЕРБЕЈЏАН И ЕРМЕНИЈА ПРЕД НОВА ВОЈНА: Баку започна операција за создавање коридор!?

t

Тензиите меѓу Азербејџан и Ерменија за спорниот Нагорно-Карабах повторно се разгореа, иако помина речиси една година од војната, ако не ги сметаме краткотрајните престрелки во текот на 2022 година.

Азербејџанската армија повторно почна да ја преместува војската, на границата со Ерменија, што укажува на можност за подготовка на нова воена операција. Големи воени движења се забележани во регионот Курдамир, каде што е забележано движење на голем број артилериски единици со влечени хаубици од 122 мм.

https://twitter.com/islamicworldupd/status/1638061354991886337?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1638061354991886337%7Ctwgr%5Ed3a55c87955a9f79ce7cded5662c89713e292188%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.kurir.rs%2Fplaneta%2F4129298%2Fazerbejdzan-i-jermenija-ponovo-pred-novim-ratom-baku-pokrece-operaciju-stvaranja-koridora-zangenzur

Се повеќе информации укажуваат на тоа дека Азербејџан планира да го изгради Коридорот Зангезур, кој би ја поврзал таа земја и азербејџанската територија Нахчиван.

Во рамки на тоа, во спорната зона е евидентирана обука на специјалните единици на азербејџанската армија.

Во целата работа дополнителен проблем е самиот Иран, кој се граничи со двете земји и по чија територија би водел спорниот коридор, а кој воопшто не е поволен за властите во Баку.

https://twitter.com/presidentaz/status/1637316961016135683?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1637316961016135683%7Ctwgr%5Ed3a55c87955a9f79ce7cded5662c89713e292188%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.kurir.rs%2Fplaneta%2F4129298%2Fazerbejdzan-i-jermenija-ponovo-pred-novim-ratom-baku-pokrece-operaciju-stvaranja-koridora-zangenzur

Указот на претседателот на Азербејџан Илхам Алиев се закани дека Ерменија мора да го исполни барањето на Азербејџан и да создаде коридор до територијата на Нахичеван, која зафаќа површина од 29.000 квадратни километри каде што живее азербејџанското мнозинство.

Од друга страна, државниот секретар Ентони Блинкен ги повика двете земји да ги смират тензиите и да се обидат да го решат проблемот по мирен пат.

Од друга страна, неговиот руски колега Сергеј Лавров изјави дека Западот се обидува да создаде јаз меѓу Ерменија и Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јандриоски до двете најголеми партии во Македонија:…

Фејсбук статус на Кристиан Јандриоски: Советниците на…

Пригожин одговори: Не заминувам од Украина, не…

Членовите на групата „Вагнер“ немаат намера да…

ХОТЕЛИЕРИТЕ И УГОСТИТЕЛИТЕ КУБУРАТ СО ПЕРСОНАЛ: Готвачи…

На Саемот за сезонско вработување во туризмот…

Маж од струшко си ја нападнал ќерката…

ОВР Струга поднесе кривична пријава против Б.С.(60)…

Плинска боца предизвика пожар во стан во…

Повредени лица нема, направена е само материјална…