Азербејџан продолжува со операцијата во Нагорно-Карабах, Алиев бара од ерменската армија да го остави оружјето

t

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека успешно ја продолжува антитерористичката операција во Нагорно-Карабах, додека претседателот на земјата Илхам Алиев рече дека операцијата ќе биде прекината откако ерменските сили ќе го положат оружјето.

„Неутрализирани се борбени позиции, воени возила, артилериски и противвоздушни ракетни системи, станици за електронско војување и други воени средства кои припаѓаат на формациите на вооружените сили на Ерменија“, соопшти Министерството за одбрана на Азербејџан.

Во исто време, воениот оддел ги демантираше информациите што се појавија на ерменските сметки на социјалните мрежи дека вооружените сили на Републиката користат ударни дронови за време на операцијата.

Во меѓувреме, во телефонски разговор со американскиот државен секретар Ентони Блинкен, претседателот на државата Илхам Алиев изјави дека Баку ќе ја прекине операцијата доколку ерменските војници го положат оружјето, соопшти прес-службата на претседателот.

Алиев посочи дека Азербејџан мора да иницира локални антитерористички мерки во регионот за да спречи нови провокации на Ерменија во Нагорно Карабах. Тој додаде дека воените цели се оневозможени за време на операцијата, а цел на гранатирање не е цивилното население, ниту инфраструктурните објекти.

„Алиев најави дека антитерористичката операција ќе биде прекината доколку се положи оружјето и се разоружаат ерменските сили“, соопшти неговата администрација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео)Германец газда не ти дава ни потта…

Синиша Вуковиќ бил сам, газда во своето…

Земјотрес во Србија: “Се разбудив, мама го…

Денеска во 9 часот и 47 минути…

50 евра празничен бонус за пензионерите во…

Албанските пензионери ќе добијат „празничен бонус“ во…

Скопјанец приведен поради палење на автомобил

На 03.12.2023 во 03.30 часот на подрачјето…