Објавено на:

„Азот“ е новиот „Азовстал“: На Украинците им се случи нова катастрофа, опколени илјадници војници

t

Русија утрово побара украинските сили кои се кријат во хемиската фабрика „Азот“ во Северодоњецк да го положат оружјето и да се предадат.

Михаил Мизинцев, шеф на рускиот Национален центар за управување со одбраната, изјави за новинската агенција „Интерфакс“ дека украинските војници треба „да престанат со својот бесмислен отпор и да го положат оружјето“.

Тој вети дека цивилите ќе можат да се евакуираат преку хуманитарниот коридор – иако неговите зборови доаѓаат еден ден откако беше објавено дека два од трите моста надвор од градот се уништени, а третиот е стар и небезбеден.

Украина соопшти дека во „Азот“ биле заробени повеќе од 500 цивили и неодреден број војници.

Гувернерот на Луганск, Сергеј Гајдаи, изјави дека цивилите во „Азот“ не можат повеќе да издржат во засолништата и дека „нивната ментална состојба е на граница.

Ситуацијата потсетува на битката за фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол, каде стотици борци и цивили се засолниле до предавањето во мај. Украинските војници во овој случај остануваат во руски притвор.

Гајдаи рече дека Русите контролираат околу 80 отсто од Северодоњецк и дека масовната евакуација на цивилите сега е „едноставно невозможна“.

Во Северодоњецк останаа околу 12.000 луѓе, во споредба со предвоеното население од 100.000.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Меѓународната на нозе: Британец, Швеѓанец и Хрват…

Уште пет странски платеници кои се бореле…

Како да е проколнат: Се запали автобус…

Повторно затворен автопатот Тракија кај Бургас поради…

Донацијата за Украина нема да влијае на…

Три одлуки за донирање на воена помош…

Македонија не е меѓу нив – Путин:…

Русија високо ги цени своите сојузници и…

Низа свечености по повод 30-годишнината од формирањето…

На свечен настан во касарната „Илинден“ по…