Објавено на:

„Ако ЕУ веднаш не ја исправи оваа грубост, Русија ќе има одврзани раце сама да го реши“, вели Климов

t

Доколку ЕУ не ја поправи ситуацијата со транспортната блокада на Калининград, ќе се откаже од документите за Руската Федерација за членство на Литванија во ЕУ, велат од Москва.

Во тој случај, Москва ќе има одврзани раце да го реши проблемот на кој било начин, изјави Андреј Климов, претседател на Комитетот за заштита на државниот суверенитет на Советот на Федерацијата.

„Доколку Европската унија веднаш не ја исправи грубоста на Вилнус, ќе не одврати од легитимноста на сите документи за членството на Литванија во ЕУ и ќе ни ги одврзе рацете за да го решиме транзитниот проблем на Калининград создаден од Литванија на кој било начин што ќе го избереме“, напиша политичарот на Телеграм.

Литванската железница ја известила Калининградската железница дека од 18 јуни ќе го прекине транзитот на одредени стоки кои се под санкции на ЕУ.

Забраната воведена од Литванија за транзит на стока во руската област Калининград е без преседан и незаконска, изјави на денешната прес-конференција пори тпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој напомена дека Литванија, по повод 20-годишнината од Заедничката декларација за транзит меѓу Калининградската област и остатокот од Руската Федерација меѓу Русија и Европската унија, одлучила еднострано да запре речиси половина од товарот што минува по железница низ земја во насока Калининград.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…

Зеленски со зборовите на Путин: Ќе возвратиме…

Украина ќе возврати на сите руски напади,…