Објавено на:

„Ако ЕУ веднаш не ја исправи оваа грубост, Русија ќе има одврзани раце сама да го реши“, вели Климов

t

Доколку ЕУ не ја поправи ситуацијата со транспортната блокада на Калининград, ќе се откаже од документите за Руската Федерација за членство на Литванија во ЕУ, велат од Москва.

Во тој случај, Москва ќе има одврзани раце да го реши проблемот на кој било начин, изјави Андреј Климов, претседател на Комитетот за заштита на државниот суверенитет на Советот на Федерацијата.

„Доколку Европската унија веднаш не ја исправи грубоста на Вилнус, ќе не одврати од легитимноста на сите документи за членството на Литванија во ЕУ и ќе ни ги одврзе рацете за да го решиме транзитниот проблем на Калининград создаден од Литванија на кој било начин што ќе го избереме“, напиша политичарот на Телеграм.

Литванската железница ја известила Калининградската железница дека од 18 јуни ќе го прекине транзитот на одредени стоки кои се под санкции на ЕУ.

Забраната воведена од Литванија за транзит на стока во руската област Калининград е без преседан и незаконска, изјави на денешната прес-конференција пори тпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој напомена дека Литванија, по повод 20-годишнината од Заедничката декларација за транзит меѓу Калининградската област и остатокот од Руската Федерација меѓу Русија и Европската унија, одлучила еднострано да запре речиси половина од товарот што минува по железница низ земја во насока Калининград.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

Русија распореди авиони МиГ-31 со хиперсонични ракети…

Три авиони-пресретнувачи МиГ-31 со хиперсонични ракети воздух-земја…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…