Објавено на:

Ако не сакаат да ги денацифицираат и нив: Русија бара Норвешка да дозволи транзит на стоки до руските населби во државата

t

Руската амбасада во Осло испрати писмо од трустот Арктикугол до норвешкото Министерство за надворешни работи со барање да се ослободи товарот од забраната за транзит до руските населби на архипелагот Свалбард, придружувајќи го и со нота, изјави рускиот генерален конзул во Свалбард Сергеј Гушчин.


„Го покренавме ова прашање (испорака на стоки до руските населби во Свалбард) пред гувернерот на Свалбард на состанокот на 18 мај. Раководството на трустот Арктикугол напиша апел на 25 мај до гувернерот на Свалбард со барање да се обезбеди ослободување од забраната за транзит на руски патен товар за точно товар до Баренцбург и селото Пирамиден на Свалбард. А руската амбасада го придружува ова писмо до норвешкото Министерство за надворешни работи со нота во која бара Министерството за надворешни работи да обезбеди таков исклучок“, рече Гушчин на „Россија 24“.

Пред тоа, тој рече дека сега на границата има два руски контејнери – од кои 7 тони производи, останатите – индустриска стока неопходна за руските населби на Свалбард за бродови и автомобили.

Гушчин додаде дека ова прашање моментално се разгледува во норвешкото Министерство за надворешни работи, а руската страна се надева на негово позитивно разгледување „токму за хуманитарни цели, за да се обезбеди стабилна ситуација во руските населби“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…