Објавено на:

,,Ако утре сфатите дека треба да седнеме на преговарачка маса и да најдеме решение, верувајте за една недела ќе најдеме решение”

t

Решението за конфликтот во Украина може да се најде за една недела, изјави белорускиот претседател Александар Лукашенко во интервју за американската телевизија NBC на маргините на самитот на ЗНД во Астана на 14 октомври. БелТА дознава.

– Се зависи од САД и Велика Британија. Ако утре сфатите дека треба да седнеме на преговарачка маса и да најдеме решение, верувајте, за една недела ќе најдеме решение, рече шефот на државата.

Александар Лукашенко беше прашан и за тврдењата на Украина за масовни гробници и тортура.

– Знаете, има информативна војна. Украинците зборуваат за масовни гробници, злосторства извршени од руска страна. Руската страна на сличен начин ги разоткрива масовните злосторства извршени од украинската страна. Ова се вообичаените информативни напади еден врз друг. Војната беснее. Како резултат на оваа војна, за време на оваа војна, сè е можно, вклучително и она што го кажавте“, рече претседателот.

Тој посочи дека пред се е потребно да се прекине војната и да се бара излез, а не да се зборува за тоа колку се лоши работите. „Знаеме дека работите се лоши. „Војната е секогаш лоша“, рече тој. „Не толку одамна реков дека светот во моментов е преокупиран со проблемот и бара одговор кој е виновен. Види, ајде да дознаеме подоцна. Луѓето умираат секој ден. Да ја прекинеме војната и да се договориме. И тогаш ќе видиме кој е во право, а кој не. Претпоставувам дека тоа е нормална формула“, рече претседателот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…