Објавено на:

Албанскиот јазик станува службен во Општина Гази Баба?

t

Албанскиот јазик ќе биде службен јазик во општина Гази Баба откако резултатите од пописот на населението покажа дека во оваа општина има над 20% Албанци. Ова според Законот за јазиците наложува албанскиот јазик да биде службен во оваа општина.

Градоначалникот Бобан Стефковски вели дека се работи на тоа.

Советникот во општината, од редовите на ДУИ, Сафет Адеми, пак додава дека се уште не е одреден временски рок за спроведување на законот, но според него, се очекува набрзо албанскиот јазик да се спроведе во сите активности на општината.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кавадарчанец и давал хероин на малолетната сестра…

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе…

Лавров: Има Албански и Косовски паравоени формации…

Русија внимателно ги проверува информациите кои сугерираат…

На албански мафијаш во затвор му испраќале…

Познатиот албански истражувачки новинар од светот на…

На Албански па на Македонски: Законот за…

Огромен револт кај граѓаните предизвика објавата на…

Дeдo co шипka гo прeтeпaл внyкoт и…

Почина 6-годишното момче кое беше претепано со…