Албанските џихадисти во Сирија формирале свој одред под команда на Абдул Јашари од Македонија

t

Останувајќи во сириски град кој сè уште не е под контрола на силите на сирискиот претседател Башар ал Асад, Албанците во Сирија го брендирале својот „воен одред“, објави „Репортери“.

Предводена од Абдул Јашари, Албанец од Македонија (1976), групата позната како Џемаат ал-Албан продолжува да промовира џихад за заживување на Исламскиот калифат, што го покрена терористичката организација Исламска држава (ИСИС). Се проценува дека повеќе од 300 граѓани од Косово се приклучиле на терористичките организации.


Џамаат ал-Албан е поврзан со Џабхат ал Нусра, друго крило, одвоено од ИСИС, кое сега продолжува да работи како Тахрир ал-Шам (ХТС).

Абдул Јашари, познат и како Абу Катада Ал-Албани, кој ја предводи Џемаат ал-Албан, се смета за близок советник на Абу Мухамед ал-Јулани, главниот командант на сириската милитантна група Тахрир ал-Шам.

На 10 ноември 2016 година, американското Министерство за финансии го идентификуваше Јашари како терорист и изјави дека помогнал да се соберат средства за семејствата на борците на Фронтот Џебхат ал Нусра.

Во текот на летото 2015 година, Јашари ги предводеше воените операции на фронтот Џебхат ал Нусра во северна Сирија. Тој долги години имаше важна воена позиција во редовите на џихадистите и продолжува да ја одржува.

Иако САД го бараат повеќе од половина деценија, тој се уште е активен во Сирија. Неговата последна комуникација со јавноста беше предавањето за војната во Украина, кое стана јавно на почетокот на април.

Иако ги откриваат тактиките, оружјето и локациите на кои тренираат, групата Џамаат ал-Албан и промоторите на новиот бренд, „Албаниан тактикал“ се грижат на нивните видеа и фотографии секогаш да се појавуваат со маски, а најчесто дури и со ракавици.

Се проценува дека Косово е прво во Европа според бројот на граѓани кои се приклучиле на терористичките организации во Сирија и Ирак.

Од почетокот на конфликтот во Ирак и Сирија, Косово, за такви дела процесуираше десетици свои граѓани. Повеќето од осудените за учество во терористички организации во ирачко-сирискиот конфликт веќе ја отслужија казната, а само неколку остануваат во затвор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дојави за бомби во основни и средни…

Утрово во неколку училишта на територијата на…

Во Хондурас е уапсена Херлинда Бобадила шефица…

Властите во Хондурас ја уапсија Херлинда Бобадила,…

Британски доброволец во Украина: Тоа беше самоубиствена…

Новинарот на Телеграф разговарал со британски платеник…

Додека Шверцери славеле титула, Комити им го…

Бурен навивачки викенд имаше изминатиов викенд во…

Нова закана од Москва: Шведска и Финска…

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков…