АЛЕРГИЈА ИЛИ КОРОНА? Некои симптоми се ИСТИ, но еве како да знаете ШТО е во прашање

t

Ако не сте сигурни дали симптомите што ги чувствувате се резултат на алергија или корона, ова може да ги реши вашите сомнежи.

За оние кои страдаат од алергии и поленска треска, чешање на очите, кивање и течење на носот се вообичаени симптоми.

Сепак, постојат некои симптоми кои се јавуваат и кај коронавирусот, како што се течење на носот, болки во грлото и кашлица, кои можеби потсетуваат на поленска треска.

Назалниот исцедок сега е еден од најчестите симптоми на омикрон. Иако кашлицата е честа кај двете болести, постојат разлики меѓу нив.

Ако имате поленска треска, најверојатно вашата кашлица ќе биде „скокотлива“ и сува – додека ако имате корона, веројатно ќе биде поупорна кашлица, со најмалку три „кашлица епизоди“ во еден ден.

Симптомот кој секако не се појавува кај алергиите, а е многу важен кај короната, а тоа е температурата.

Секако, сепак се препорачува да останете дома доколку имате некакви симптоми на ковид, кои дополнително вклучуваат течење на носот, главоболка, замор или не се чувствувате доволно добро за да одите на работа или да извршувате вообичаени активности.

Професорот Тим ​​Спектор, кој води студија за симптомите на ковид, вели:

– Се чини дека се поголем број луѓе имаат течење на носот, а кога и да го погледнам, процентот се зголемува. 83 проценти од луѓето со Ковид имаат течење на носот во овој момент.

Првите симптоми на омикрон вклучуваат замор, болки во грлото, главоболка, кивање, рапав глас, болка во очите и невообичаена болка во мускулите.

Како што се зголемува нивото на поленот, на луѓето кои добиваат поленска треска ќе им биде тешко да знаат дали имаат вообичаена пролетна реакција или се болни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Рано утрово затворската полиција во затворот во…

Игор Џамбазов се прости од Мешковски: Ме…

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина…

И покрај налогот за апсење, Путин ќе…

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, по…

Две жени повредени во сообраќајка во Скопје

На 20.03.2023 во 13.15 часот во СВР…

Песков откри за што разговарале Путин и…

Претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин…