Алијанса за Албанците предупредува: Поради пописот може да го изгубиме правото на знаме во Кичево

t

Необјавувањето на живеалиштата на лицата од дијаспората ги загрозува колективните права што ги уживавме досега, оценува Алијанса за Албанците.

Според нив, во Кичево Албанците може да го загубат правото за употреба на националното знаме. Затоа го повикуваа Заводот за статистика да излезе со детални податоци за нерезидентното население.

-Необјавувањето на живеалиштата на лицата од дијаспората одигра негативна улога во прикажувањето на реалниот процент на етничките заедници во државата. Ова ги загрозува колективните права што ги уживавме досега. Во Кичево процентот на Албанци падна под 50% и тоа ја загрозува употребата на националното знаме. Се манипулира со резултатите од пописот и за тоа сведочат неспорните факти за кои надлежните ќе треба да дадат објаснување, велат од Алијанса за Албанците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На Бугарија и “снема” скоро 845.000 државјани…

Според податоците од последниот попис, за десет…

“Македонски” попис и во Хрватска: Им фалат…

Државниот завод за статистика ги објави конечните…

Јотова: Нема причина да го тргнеме ветото,…

Потпретседателката на Бугарија Илијана Јотова не гледа…

Спасовски открива дека МВР спречила хакерски напади…

„Ние сме прогласени од Русија за земја-непријател,…

Богоев ја нападна Левица: Кој ве плати…

Потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев смета дека…