Објавено на:

Амазон им помага на Украина со чување на нивните податоци

t

Веб сервисите на Амазон им помогнаа на украинските министерства и приватни компании да префрлат повеќе од 10 петабајти податоци по почетокот на конфликтот во Украина.

„АВС ќе пренесе повеќе од 10 петабајти (10 милиони гигабајти) основни податоци пренесени од 27 украински министерства, 18 универзитети, најголемото украинско училиште за учење на далечина К-12 (кои опслужува стотици илјади раселени деца) и десетина компании од приватниот сектор. „Во моментов има 61 пренесување на податоци од украинската влада во АВС, а се очекува да има повеќе“, соопшти Амазон, пренесува Укринформ.

„Амазон има чест да работи со украинската влада и други приватни и јавни организации за да им помогне на народот на Украина“, се вели во соопштението на компанијата

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски не е задоволен од максималната цена…

Европската унија, Г-7 и Австралија се договорија…

Поранешен советник во ЦИА: Жал ми е,…

Загубите на вооружените сили на Украина и…

Британците откриваат: Елиминација на државниот врв, заземање…

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност…

Во НАТО постои консензус дека Украина треба…

Во НАТО постои консензус дека Украина треба…

Кулеба: Две украински амбасади добиле заканувачки писма

Две украински амбасади добиле заканувачки писма, изјави…