Објавено на:

Амбасадорот на САД во Москва: Можен е прекин на дипломатските односи меѓу Русија и Америка

t

Можен е прекин на дипломатските односи, но Америка нема намера да ја затвори амбасадата во Москва.

Амбасадорот на САД во Русија Џон Саливан изјави дека САД немаат намера да ја затворат американската амбасада во Москва и дека американскиот претседател Џозеф Бајден не планира да го отповика во Вашингтон.

„Веднаш сакам да кажам дека САД немаат намера да ја затворат амбасадата во Москва, а претседателот Бајден нема намера да ме отповика од амбасадорската функција. „Од разговорот со претседателот и државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, многу добро знам колку е важно да се има дипломатско претставништво во Русија“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Чешка ги повика нејзините државјани да ја…

Чешка ги повика своите граѓани да ја…

Лавров ги спореди САД со Хитлер: И…

Соединетите Американски Држави денеска го потчинија целиот…

Официјално: Думата гласаше ЗА влегување на Доњецк,…

Руската Државна Дума предмалку изгласа ратификација на…

Нож во грб за Србија: Москва се…

Србија очекува Русија да ги заштити српските…

Стигна првиот “амин” од Думата: Матичната комисија…

Комитетот за меѓународни прашања на Државната дума…