Објавено на:

Американската амбасадорка се врати во Киев

t

Вршителот на должноста амбасадор на САД во Украина, Кристина Виен и група американски дипломати денеска се вратија во амбасадата во Киев, првпат од 24 февруари, кога започна рускиот напад врз Украина.

Американската амбасада во Киев беше затворена кон средината на февруари поради загриженост од руската воена интервенција, потсетува Си-Ен-Ен.

Мала група американски дипломати потоа беше префрлена во западниот украински град Лавов, пред да се пресели во Полска и повремено да се враќаше во Украина.

Меѓутоа, на 24 февруари САД ги суспендираа дипломатските служби во Лавов, додава Си-Ен-Ен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Никогаш не cе откажавме од преговори…

Русија никогаш не се откажала од мировните…

Вашингтон ќе додели дополнителни 100 милиони долари…

Американското Министерство за одбрана објави дека Вашингтон…

Поранешен украински амбасадор во САД: Киев мора…

Поранешниот пратеник на Киев во Вашингтон, Валери…

Полјански: Режимот во Киев наскоро ќе падне

САД имаат намера да се откажат од…

Странските платеници ја напуштаат украинската армија

Новите војници кои пристигнуваат да се борат…