Објавено на:

Американската амбасадорка се врати во Киев

t

Вршителот на должноста амбасадор на САД во Украина, Кристина Виен и група американски дипломати денеска се вратија во амбасадата во Киев, првпат од 24 февруари, кога започна рускиот напад врз Украина.

Американската амбасада во Киев беше затворена кон средината на февруари поради загриженост од руската воена интервенција, потсетува Си-Ен-Ен.

Мала група американски дипломати потоа беше префрлена во западниот украински град Лавов, пред да се пресели во Полска и повремено да се враќаше во Украина.

Меѓутоа, на 24 февруари САД ги суспендираа дипломатските служби во Лавов, додава Си-Ен-Ен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од денеска снег во Киев, а градот…

Во Киев од денеска се очекува обилен…

Кличко: 80% од домаќинствата во Киев се…

Околу 80 проценти од домаќинствата во Киев…

Кличко се жали: Путин сака луѓето да…

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, во интервју…

Струја и вода нема, им остана само…

Руската армија изврши нови ракетни напади врз…

ЕУ му достави на Киев оружје во…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, објави…