Објавено на:

Американската војска изврши воздушни напади во источна Сирија

t

Американската војска изврши повеќе воздушни напади врз цели во источна Сирија, тврдејќи дека тие биле насочени кон локации користени од силите поддржани од Иран, додавајќи дека тие стојат зад нападот со беспилотно летало врз американска база претходно овој месец.

Централната команда на САД (ЦЕНТКОМ) објави соопштение во кое се вели дека американските сили извршиле неодреден број „прецизни воздушни напади“ во Деир ез-Зор, Сирија.

„Нападите на САД беа насочени кон инфраструктурни објекти што ги користат групите поврзани со Иранската револуционерна гарда“, рече командата, додавајќи: „Овие прецизни напади имаат за цел да ги одбранат и заштитат американските сили од напади како оние на 15 август против американскиот персонал од групи поддржани од Иран. .“

Во соопштението не се идентификувани ниту една цел на нападот, ниту се соопштуваат евентуални жртви.

Според соопштението, инцидентот на 15 август, цитиран од ЦЕНТКОМ, резултирал со соборување на повеќе неидентификувани беспилотни летала на американската база во Ал Танф, оддалечен гарнизон во јужна Сирија во близина на границите со Јордан и Ирак. Беспилотните летала не предизвикаа жртви, но висок американски командант рече дека нападот ги „загрозува животите на невините сириски цивили“. Пред да сугерира во вторникот дека зад беспилотните летала стојат „групи поддржани од Иран“, Вашингтон не ја префрли вината на ниту еден актер.

Додека ЦЕНТКОМ повтори дека американските сили остануваат во Сирија за да „обезбедат траен пораз“ на Исламската држава и дека не „бараат конфликт“, сириската влада постојано го осудува американското присуство и бара американските трупи да ја напуштат земјата. Покрај базата Ал Танф, Американците долго време се поврзуваат со курдските сили со седиште во североисточна Сирија, најпрво распоредени како советници на претседателот Барак Обама.

До вторник навечер, ниту Дамаск ниту Техеран сè уште не одговориле на последната американска операција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Во Македонија не може да има…

Новинарката Мирка Велиновска во денешното гостување во…

Мировни активисти упаднаа во американскиот сенат: Ако…

Мировни активисти го прекинаа американскиот државен секретар…

Американците вратија за нападот на нивната база:…

Американската армија изврши повеќе воздушни напади во…

Извршниот директор на ТикТок на сослушување пред…

Членовите на американскиот Конгрес на седница го…

Очајнички се потезите на Додик за прекин…

Американската амбасада во Сараево денеска оцени дека…