Објавено на:

Американскиот државен секретар Блинкен е во ненајавена посета на Киев

t

Американскиот државен секретар Антони Блинкен е во ненајавена посета на Киев на разговори со украинските лидери за состојбата на контраофанзивата на украинската војска, како и за напорите за обновување и реконструкција.

Стејт департментот соопшти дека Блинкен ќе се сретне со претседателот Володимир Зеленски, премиерот Денис Шмихал и министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба.

Блинкен, исто така, се очекува да објави повеќе од 1 милијарда долари ново американско финансирање за Украина.

Виш функционер на Стејт департментот им изјави на новинарите дека поддршката на САД ќе продолжи со напорите да се осигура дека украинската војска го има она што и е потребно за оваа фаза од нејзината борба против руската инвазија. Тоа вклучува материјал за воздушни напади и пробивање на руските линии, рече официјалниот претставник, додека воздушната одбрана „продолжува да биде висок приоритет“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Бајден откри колку американски војници има во…

Во Европа има неколку десетици илјади американски…

„Ќе ги испратиме вашите синови да се…

Познатиот американски новинар Такер Карлсон на социјалната…

(Видео) ЕКСПЛОЗИИ кај американската амбасада во Багдад!

Околината на американската амбасада во специјално обезбедената…