Објавено на:

Американскиот Конгрес ќе го испрашува Пентагон за НЛО

t

Американскиот Конгрес ќе го испрашува Пентагон за НЛО.

Комитетот за разузнавање на Претставничкиот дом ќе ја одржи својата прва јавна расправа за необјаснети воздушни феномени во последните 50 години, за да се надоврзе на околу 143 забележани НЛО пријавени помеѓу 2004 и 2021 година.

Сослушувањето, закажано за следниот вторник, ќе го одржи Поткомитетот на Комитетот за разузнавање за контратероризам, контраразузнавање и контрапролиферација.

„Бидејќи ова е област од висок јавен интерес, секоја несоодветна тајност може да послужи како пречка за решавање на мистеријата или може да не спречи да најдеме решенија за потенцијалните ранливости“, рече претседателот Андре Карсон за New York Times. „Ова сослушување е за испитување на чекорите што Пентагон може да ги преземе за да ја намали стигмата околу известувањето од воените пилоти и од цивилните пилоти“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Протести во Приштина: Албанците им порачуваат…

Во американската амбасада во Приштина во моментов…

Вицепремиерката Грковска ќе присуствува на молитвениот појадок…

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за…

Тензично: Поради “опасни нивоа на верска нетолеранција…

Турција издаде предупредување за патување во европските…

Кој “ќари” од војната? Лани била најуспешна…

Продажбата на американско оружје во странство се…

САД контра Турција: Шведска и Финска се…

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, изјави…