Објавено на:

Американскиот Конгрес ќе го испрашува Пентагон за НЛО

t

Американскиот Конгрес ќе го испрашува Пентагон за НЛО.

Комитетот за разузнавање на Претставничкиот дом ќе ја одржи својата прва јавна расправа за необјаснети воздушни феномени во последните 50 години, за да се надоврзе на околу 143 забележани НЛО пријавени помеѓу 2004 и 2021 година.

Сослушувањето, закажано за следниот вторник, ќе го одржи Поткомитетот на Комитетот за разузнавање за контратероризам, контраразузнавање и контрапролиферација.

„Бидејќи ова е област од висок јавен интерес, секоја несоодветна тајност може да послужи како пречка за решавање на мистеријата или може да не спречи да најдеме решенија за потенцијалните ранливости“, рече претседателот Андре Карсон за New York Times. „Ова сослушување е за испитување на чекорите што Пентагон може да ги преземе за да ја намали стигмата околу известувањето од воените пилоти и од цивилните пилоти“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД ја поздравуваат нормализацијата на односите меѓу…

 Портпаролката на Советот за национална безбедност на…

Медведев за соборувањето на американскиот дрон: Американците…

Поранешниот руски претседател и актуелен втор човек…

Како САД и светот за 72 часа…

Беше петок наутро, а бран на јавна…

Рускиот и американскиот министер за одбрана заклучија:…

Министрите за одбрана на Русија и САД, Сергеј…

САД почна со санкции: Тројца државјани биле…

Поранешниот директор на Агенцијата за разузнавање и…