Објавено на:

Американски конгресмен иницраше резолуција: Црвени линии за распоредување на американска војска во Украина

t

Конгресменот од Илиноис, Адам Кинзингер во неделата објави дека иницирал резолуција со која се одобрува употреба воена сила доколку Русија употреби „хемиско, биолошко и/или нуклеарно оружје“ во Украина.

Кинзингер – републиканец кој се усогласува со демократите за повеќето прашања – континуирано се залага за вклучување на САД во тековниот конфликт, а претходно ги поддржуваше мерките за кои критичарите на претседателот Бајден рекоа дека ќе доведат до „трета светска војна“.

Во моментов не е јасно дали и кога резолуцијата на Кинзингер ќе биде донесена на гласање. Самиот Бајден изјави дека САД „ќе одговорат“ на каква било употреба на оружје за масовно уништување од страна на руските сили во Украина, но избегна да повлече какви било обврзувачки „црвени линии“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НУКЛЕАРНО ЗАПЛАШУВАЊЕ: Според Пентагон и Берлин, Путин…

Министерството за надворешни работи во Берлин оцени…

Полска компанија за муниција го зголемува производството…

Полскиот производител на муниција Дезамет, дел од…

Давид на Микеланџело прогласен за порнографија

Директорка на училиште во Флорида била принудена…

Русија ја обвини Словачка поради испраќањето советски…

Руската Федерација ја обвини Словачка дека го…

Трамп: Јас сум жртва на лов на…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во…