Објавено на:

Американски публицист со шокантно тврдење: САД ги финансираат украинските нацисти исто како и исламските екстремисти во Босна

t

Американците ги финансираа нацистичките групи во Украина на ист начин како исламските екстремисти во Босна во 1990-тите, пишуваат руските медиуми.

„Голем дел од финансиската помош на Соединетите Американски Држави за Украина оди за нацистичките организации од 2004 година“, изјави американскиот публицист Џон Паркер за РТ.

Според него, конгресмените пред неколку години нагласиле дека тие средства не треба да одат кај радикалите – „Веќе во 2015 година сфативме дека многу членови на Азов, Ајдар, Десен сектор и други групи се неонацисти“. САД им дадоа милијарди долари. Тие го обучуваа баталјонот Азов преку американски платеници.

Паркер додаде дека најголемата закана се американските неонацисти кои заминуваат во Украина, а потоа се враќаат во САД.


Неверојатно е дека САД на ист начин финансираат разни екстремисти ширум светот. Под услов сето тоа да е далеку од нивната територија. Во БиХ во 1990-тите беа финансирани исламски екстремисти со кои целиот регион и Европа имаат проблеми. Исламистите во БиХ, чиј број е илјадници, ќе бидат искористени како фактор за дестабилизација на БиХ и на целиот регион доколку е потребно.

Исто така, терористите на Исламската држава беа финансирани и креирани од САД и до ден денес претставуваат една од најголемите закани за мирот и стабилноста на Блискиот Исток. Очигледно, нацистите од Азов и другите баталјони ќе бидат нечиј „проблем“ кога сето ова ќе заврши. Американците и нивните сојузници не бираат партнери кога станува збор за борба за остварување на нивните цели и интереси. Затоа е неопходно Русија што поскоро успешно да го заврши процесот на денацификација и демилитаризација на Украина, вели Паркер за РТ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Протести во Приштина: Албанците им порачуваат…

Во американската амбасада во Приштина во моментов…

Вицепремиерката Грковска ќе присуствува на молитвениот појадок…

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за…

Тензично: Поради “опасни нивоа на верска нетолеранција…

Турција издаде предупредување за патување во европските…

Кој “ќари” од војната? Лани била најуспешна…

Продажбата на американско оружје во странство се…

САД контра Турција: Шведска и Финска се…

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, изјави…