Објавено на:

Америка призна? Русија е главен конкурент во производство на оружје за масовно уништување

t

Американската разузнавачка служба претпоставува дека Русија ќе остане главен конкурент на Соединетите Американски Држави во областа на оружјето за масовно уништување (ОМУ) во догледна иднина, се вели во извештајот на канцеларијата на директорот на Националната разузнавачка служба, Аврил Хејнс.


„Оценуваме дека Русија ќе остане главен и најспособен конкурент на САД во областа на оружјето за масовно уништување во догледна иднина, имајќи предвид дека го проширува и модернизира потенцијалот на своето нуклеарно оружје и стратешките и не- стратешко оружје“, се вели во извештајот.


Годишниот извештај на американската разузнавачка служба за проценката на заканите беше објавен во понеделникот. Самиот извештај датира од 7 февруари и е подготвен врз основа на информациите достапни од 21 јануари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…

Путин: Зголемен е бројот на сајбер напади…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Министерство за одбрана на Русија: Уништивме 12…

Соборени 10 украински беспилотни летала и пресретнати…

Лавров: Русија ќе продолжи да го поддржува…

Русија ќе продолжи да го поддржува Мали…