Објавено на:

Амеркански експерт: Украина нема иднина без Русија

t

Русија и Украина имаат многу заедничко, пишува поранешниот американски дипломат во текст за „Нешенал интрест“, предвидувајќи ја иднината на Киев на политичката сцена.
„Украина има многу заедничко со Русија, иако понекогаш е дискутабилно. Русија е нејзиниот најважен сосед – земја која е поголема, вооружена со нуклеарно оружје и побогата“, истакнува експертот.

Според него, Украина се соочува со два широки стратешки избори на надворешнополитичката сцена кои се поврзани со Русија.
„Постигнете „modus vivendi“ со Москва за да ги исполните суштинските интереси на двете земји или склучете стратешки сојуз со друга сила што ќе му овозможи на Киев да му пркоси на својот поголем сосед“, предложи Смит.
Тој додава дека САД се единствената земја потенцијално способна да ја поддржи втората опција, и дека Украина се стреми кон тоа.

Сепак, според експертите, ваквото сценарио не се вклопува во стратешките интереси на САД, а на украинската држава и се заканува национална трагедија. Смит додава дека насочувањето и помагањето на Украина да најде рамнотежа меѓу желбата за поблиски врски со Европа и потребата за прифатливи врски со Русија е во интерес и на Украина и на САД.
Да потсетиме, во последно време Западот ја обвинува Русија дека подготвува инвазија на Украина и дека Москва значително го зголемува своето воено присуство во близина на границите на Украина. Русија решително ги отфрла овие обвинувања како неосновани и опасни и нагласува дека ги преместува воените сили на своја територија во согласност со Уставот и дека Западот сето тоа го користи како изговор за натамошно проширување на Исток.
Затоа рускиот претседател Владимир Путин побара писмени, правно обврзувачки, гаранции од Западот дека нема дополнително да се шири кон руските граници и дека нема да распореди оружје во тој дел од Европа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…