Објавено на:

Анкета на Си-Ен-Ен: Повеќето Американци се противат САД воено да интервенираат во Украина

t

Повеќето Американци се противат САД да имаат директна воена акција за да ја запрат руската воена акција во Украина, покажа анкетата на Си-Ен-Ен.

Анкетата на Си-Ен-Ен покажува дека 62 отсто од Американците веруваат дека САД треба да сторат повеќе за да ги запрат руските воени дејствија што моментално се случуваат во Украина, додека 38 отсто од Американците веруваат дека САД веќе направиле доволно.


Меѓутоа, на прашањето дали испитаниците би биле за или против САД да преземат директна воена акција за запирање на Русија доколку економските санкции не функционираат, само 42 отсто одговориле дека ја поддржуваат акцијата бидејќи мнозинството (58 отсто) рекле дека би се спротивставиле на која било воена акција.

Покрај тоа, постои консензус на мнозинството дека повеќето луѓе имаат растечки страв од руска агресија. Огромното мнозинство 77 отсто рекле дека се загрижени дека војната во Украина ќе доведе до руски напади на друго место, додека само 23 отсто рекле дека не се загрижени.

Освен тоа, 80 отсто рекле дека се загрижени дека војната во Украина ќе доведе до поширока војна во Европа, додека само 20 отсто рекле дека не се загрижени. Имаше и 72% од оние кои изјавија дека се загрижени дека војната во Украина ќе ја загрози националната безбедност на САД.

Анкетата на Си-Ен-Ен беше спроведена помеѓу 25 и 26 февруари и преку СМС пораки со 1.001 возрасно лице во САД. Можната грешка е 4 проценти. 30 отсто од демократите, 31 отсто од републиканците и 39 отсто од независните одговориле на прашањата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

РПЦ: Му благодариме на Бога што ја…

Светиот синод на Руската православна црква го…

Најавите за поскапување на струјата веќе втор…

Кои и колку општини формирале јавни претпријатија…

(Фото) Пролетната работна акција на Град Скопје…

Пролетната работна акција на Град Скопје и…

ЦУК со апел до граѓаните по најавата…

По најавата на Управата за хидрометеоролошки работи…

Путин во разговор со Макрон и Шолц,…

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со францускиот…