Објавено на:

Анкети во САД: Предноста на Бајден пред Трамп се стопи

t

Анкетите за претседателските избори во 2024-та покажуваат дека претседателот Џо Бајден е изедначен со неговиот претходник Доналд Трамп.

Анкетите на СиЕнЕн, Њу јорк Тајмс, Сиена Колеџ и Вол Стрит Журнал покажуваат дека Бајден и Трамп се во мртва трка. Овие анкети го подигнаа алармот кај демократите, бидејќи пред само неколку месеци Бајден имаше комотна предност која на некои анкети се движеше и со двоцифрена бројка.

Анкетите покажуваат дека гласачите демократи се многу незадоволни од перформансите на Бајден во Белата Куќа, додека кај републиканските гласачи Трамп си ја одржува големата предност и е далеку најпопуларен помеѓу другите републикански потенцијални кандидати.

Продемократските гласачи силно посакуваат да видат друг кандидат за претседател кандидиран од Демократите. Според анкета на СиЕнЕн дури 82% од продемократските гласачи сакаат партијата на Демократите да кандидира друг кандидат и воопшто не сакаат да го видат Бајден на глсачкото ливче.

Бајденовиот рејтинг многу опадна во последните месеци дури и кај луѓето што гласале за него на претходните избори.

Една анкета на Вол Стрит Журнал покажа дека над пола од анкетираните сметаат дека Бајден е премногу стар да бара втор мандат, иако е само три години постар од неговиот потенцијален против кандидат од републиканската партија Донал Трамп. Анкетираните ни оддалеку немаат исто мислење за староста на Трамп и можноста да го помине следниот мандат како претседател на САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Бајден откри колку американски војници има во…

Во Европа има неколку десетици илјади американски…

„Ќе ги испратиме вашите синови да се…

Познатиот американски новинар Такер Карлсон на социјалната…

(Видео) ЕКСПЛОЗИИ кај американската амбасада во Багдад!

Околината на американската амбасада во специјално обезбедената…