Антиковид мерките денеска на Уставен

t

Уставниот суд денеска ќе ја одржи деветтата седница во 2022 година на која на дневен ред се две иницијативи и едно барање за заштита на слободите и правата.

Првата иницијатива, како што известија од Уставен суд, е во врска со Одлуката за превентивни препораки и времени мерки, за заштита на здравјето на населението од заразната болест COVID-19.

Втората иницијатива која ќе биде разгледана денеска е Решението на Командантот на Воена пошта 4770 Куманово.

Како трета точка на дневниот ред е Барање за заштита на слободи и права поднесено од поранешниот претседател на Основниот Кривичен суд – Скопје, Владимир Панчевски, против пресудите на Основен суд – Велес и Апелационит суд – Скопје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Ој бе, легнете си со жените:…

Нов статус на пратеникот и лидер на…

(Фото) Путин потпиша декрети за признавање на…

Путин потпиша декрети за признавање на окупираните…

Бајден: Иан можно е да биде најсмртоносниот…

Тој рече дека бројките се уште не…

Гутереш: Нема место за анексии во современиот…

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе иницира…

(Видео) Автомобил се движи ,,рикверц” на патот…

На Фејсбук страницата на Гласот на Америка…