Објавено на:

Анти-НАТО протест во Мадрид

t

Илјадници луѓе денеска протестираа во Мадрид поради одржување на Самитот на НАТО следната недела во главниот град на Шпанија.

Демонстрантите порачаа дека зголемувањето на финансиите за војската, што НАТО го бара од европските партнери, го гледаат како закана за мирот.

– Решението што тие го предлагаат е повеќе оружје и повеќе војни, а ние секогаш плаќаме за тоа. Значи, не за НАТО и за воените бази. Американците нека си заминат и да не остават на мир, без војни и оружје, изјави демонстрантката Конча Хојој.

– Според организаторите на протестот учествувале околу 5.000 луѓе.

Самитот на НАТО е закажан на 29 и 30 јуни, а ќе се одржи под сеопфатни безбедносни мерки.

Главни теми ќе бидат предизвиците без преседан, што произлегуваат од руската инвазија врз Украина и барањето за членство на Финска и Шведска, на што се спротивставува Турција.

Шефот на шпанската дипломатија Хозе Мануел Албарес изјави дека на Самитот ќе се разговара и за заканата што доаѓа од јужното крило на Европа, Африка. Според него Русија претставува закана и за тоа јужно крило на Европа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нуклеарен армагедон? НАТО да одговори разорувачки ако…

На евентуална руска употреба на нуклеарно оружје…

Петровска: Најголема придобивка од НАТО е што…

Најголемата придобивка од членството на  Македонија во…

Вучиќ: Со кое право НАТО не’ бомбардираше…

Србија го поддржува територијалниот интегритет на сите…

НАТО е “подготвено да дејствува” во случај…

Заменик-командантот на мировната мисија на НАТО, КФОР…

(Видео) Жители на романско село го блокираат…

Жителите на село во Романија го блокираат…