Арнаудов: Мислам дека Груевски ќе го решеше спорот за името со Грција

t

Поранешниот пратеник и дел од ветераните на ВМРО-ДПМНЕ, Ламбе Арнаудов зборуваше повеќе за разидувањето со неговиот поранешен партиски другар Љупчо Георгиевски.

-Некои викаат дека сум му бил десна рака. Јас му бев и лева рака, и десна нога и торзо. Му го посветив животот и имав огромна почит за него, а за возврат добив флуидно однесување од него. Нашето разединување дојде кога нашата заедничка љубов Македонија се постави за избор меѓу мене и него. Тој се определи за ова денеска, а јас не се согласувам со тоа и сметам дека денеска постапив правилно, рече Арнаудов во емисијата „Само интервју“.

Тој се надоврза и за промената на уставното име.

-Сум присуствувал на историски состаноци на кои се кроела судбината на Македонија, но не смеам повеќе да откривам. Убеден сум дека ќе имавме притисоци за ова денес што се остварува, но со една заедничка стратегија ќе можевме да го сочуваме името, барем за надворешна употреба, немаше да треба да се менува Уставот. Имавме гаранции дека евентуално промена на името ќе биде само за надворешна употреба. Нимиц кажа дека ја одолговлекувал работата за да нема интервенирање во Уставот. Груевски мислам дека ќе го решеше, додава Арнаудов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Никој не може против народот: Ламбе е…

Истече притворот за македонскиот поп пејач Ламбе…

Србија го копира Груевски: Ќе се субвенционира…

Министерот за финансии на Република Србија, Синиша…

(Документи) Груевски ги фати живи како го…

Уште еднаш фатени “живи” како местат судски…

(Видео) Се огласи Груевски за постата на…

Како тоа новиот премиер на Бугарија Кирил…

(Видео) Бomба вештачење во „Плацеви на Водно“:…

Едно вештачење го урниса како кула од…