Објавено на:

Арсовска: Започнато е системско решавање на проблемите со загадувањето – Пречистителната станица ќе обработува 90% од отпадните води

t

Градоначалничката на Град Скопје, вечерва во телевизиско гостување истакна дека заштитата на животната средина е приоритет на Градот.

“Започнавме со системско решавање на тој проблем бидејќи да имало досега системско решение немало да дојде до овој степен. Инспекторите се на терен, циркулираат и каде што е констатирано прекршување на законот се казнува, а казните се навистина високи бидејќи се работи за здравјето на граѓаните. Имаме фантастична соработка со граѓаните, информираат, праќаат и слики, се јавуваат на телефон. Друг проект е пречистителната станица која вреди 160 милиони евра и ќе прочисти 90% од отпадните води, да го гледаме Вардар чист, бистар.” – рече Арсовска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Арсовска: Не планирам да одам на…

Во денешната епизода на Наше Скопје, градоначалничката…

Арсовска: Работам во интерес на граѓаните со…

На денешната прес-конференција градоначалничката на Град Скопје…

(Видео) Арсовска: Можат да ме прават агент…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска во…

(Видео) Арсовска до Шилегов: Кој губи има…

Во денешната епизода на “Наше Скопје”, градоначалничката…

Отворена првата Правна клиника во Средното училиште…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска…