Арсовска за одземањето на лиценцата на БЕГ: Треба да се заштити интересот на граѓаните и националниот интерес

t

Во денешното издание на “Наше Скопје”, градоначалничката Арсовска истакна дека Град Скопје нема никакви ингеренции во врска со БЕГ, и дека изворите на енергија со кои стопанисува државата не треба да бидат давани под концесија.

“Во овој момент ние немаме никакви ингеренции. Да не се дозволи граѓаните во месеците кои претстојат да се соочат со криза на топлинска енергија. За Скопје ова е стварно голем проблем кој треба да има трајно и системско решение и верувам дека треба веќе да почне да се размислува на кој начин ова би се решило. Треба да се отпочне со сериозни размислувања, со сериозни анализи за овај проблем. Во изминатата грејна сезона имаше голем број на проблеми кога станува сбор за топловодната мрежа во градот Скопје. Изворите на енергија кои ги има Македонија не треба да бидат давани под концесија. Тоа е нешто што е од национален интерес каде треба да се погрижи самата држава” – истакна Арсовска

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

И МЗ се огласи за мајмунските сипаници…

Од Институтот за јавно здравје сме информирани…

Тридневна жалост во Црна Гора по трагедијата…

Владата на Црна Гора ќе прогласи тридневна…

Медведев: Има нуклеарки и во ЕУ, и…

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев упати скриена…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Свети Евдоким Роден во Кападокија од благочестиви…