Арсовска на годишната средба на европски гимназии во Скопје: Домаќин средното училиште “Орце Николов”

t

Денеска се одржа годишната средба на европски гимназии, на која оваа година учествуваат осум гимназии од Европа, а нашето средно училиште на Град Скопје “Орце Николов” е домаќин, објави на Фејсбук градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска.

– Со меѓусебното вмрежување, размена на искуства и добри практики, наставниот кадар и учениците секоја година комуницираат определена актуелна тема, поврзана со воспитнообразовниот процес и секојдневието на учениците.

Годинава како дополнување на активностите фокусирани на справување со врсничкото насилство кај младите, поставувањето на координатори за детекција и справување со овој проблем во сите средни градски училишта, работилници за подигнување на свесноста за проблемот, фокусот на средбите на европските гимназии е токму на ова тема, напиша Арсовска на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

19-годишник силувал малолетно девојче од тетовско

Деветнаесетгодишно момче од селото Крушопек, Скопско е…

Арсовска на годишната средба на европски гимназии…

Денеска се одржа годишната средба на европски…

Екипите на Водовод и канализација спроведоа активности…

Екипите на сектор Водовод во текот на…

Посебен сообраќаен режим поради завршни активности за…

На булeварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“, на потегот…

И не им доаѓа паметот: 334 казни…

– Секторот за внатрешни работи Скопје вчера…