Арсовска на годишната средба на европски гимназии во Скопје: Домаќин средното училиште “Орце Николов”

t

Денеска се одржа годишната средба на европски гимназии, на која оваа година учествуваат осум гимназии од Европа, а нашето средно училиште на Град Скопје “Орце Николов” е домаќин, објави на Фејсбук градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска.

– Со меѓусебното вмрежување, размена на искуства и добри практики, наставниот кадар и учениците секоја година комуницираат определена актуелна тема, поврзана со воспитнообразовниот процес и секојдневието на учениците.

Годинава како дополнување на активностите фокусирани на справување со врсничкото насилство кај младите, поставувањето на координатори за детекција и справување со овој проблем во сите средни градски училишта, работилници за подигнување на свесноста за проблемот, фокусот на средбите на европските гимназии е токму на ова тема, напиша Арсовска на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мртва жена пронајдена во стан во Скопје!

На 24.09.2023 во 20:45 во Полициската станица…

Скопјанец ја истепал сопругата

Полицијата приведе 64-годишен скопјанец поради напад врз…

(Видео) ГОРДЕЈ СЕ МАКЕДОНИЈО! СКОПЈЕ Е ЕВРОПСКА…

Градот Скопје стана Европска престолнина на културата…

ЈСП: Бруцошите имаат право на бесплатен превоз

Во пресрет на почеток на академската 2023/2024…

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста…