Арсовска: Под покровителство на Полската амбасада, организиравме споделување на знаења и најдобри практики со цел подобрување на капацитетите на локалните самоуправи

t

,,Денес во просториите на ЕУ Центарот во Скопје, под покровителство на Полската амбасада и Полскиот Амбасадор Н.Е. Војциех Тицињски, за 15 македонски општини организиравме споделување на знаења и најдобри практики со цел подобрување на капацитетите на локалните самоуправи како најдобар начин на зајакнување на демократијата и постигнување национален економски раст и развој во Македонија.

Презентиран беше системот на фунционирање на локалната власт во Полска, како и влијанието на процесите на децентрализација, фунционирањето на прекуграничната и меѓународна соработка на единиците на локална самоуправа.” , стои во објавата на Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во четврток е последниот неработен ден за…

Овој четврток ќе биде последниот неработен ден…

Внимавајте: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Ковачевски на Самитот Западен Балкан-ЕУ во Тирана

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со лидерите од…

Захарова: Нема да се повлечеме од нуклеарната…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Утринска магла, променливо облачно и слаб ветер

Наутро наместа со појава на магла, во…