Арсовска: Порано имало 3-4 компании кои се натпреварувале, сега има преку 10 квалитетни компании и тука ја гледаме разликата!

t

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска во своето гостување на Инфомакс во емисијата „Наше Скопје“ говореше и за тендерите. Нагласи дека сега се пријавуваат и повеќе од 15 компании за јавен тендер, каде се бара пред се квалитет кај истите.

,,На јавните набавки во минатото конкурирале дури и до три фирми, особено во изградба на инфраструктурата и цените биле многу високи. Сега на јавните набавки се пријавуваат повеќе од 15 компании. Компаниите кои конкурираат мора да исполнуваат високи критериуми. Сега веќе гледаме конкурентност помеѓу компанииите. Порано имало 3-4 компании кои се натпреварувале, сега има преку 10 компании, квалитетни и тука ја гледаме разликата” , потенцираше Арсовска.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Утре со посебен сообраќаен режим Скопје поради…

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста…

ССМ во понеделник ќе го блокира влезот…

Штрајкувачкиот одбор – Претседателството на ССМ на денешната седница…

(Фото) Непознати сторители “декорирале” споменик донација од…

Споменикот на коњаникот Мадара во паркот на…

Цената на становите ќе стагнира пренесуваат консултантите…

Стагнација на цената на метар квадратен. По…

Исчезнале две малолетни деца од Скопје

На 22.06.2022 во 11:00 часот во Полициското…