Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор на Сарај

t

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај, потврдуваат за ТВ 24.

По назначувањето на Бујар Османи за координатор на огранокот на ДУИ во Чаир, одлуката на претседателот на интегристите Али Ахмети е донесена со цел „во оваа фаза да се координираат политичките процеси на ДУИ во Сарај“.

Оваа одлука на Ахмети доаѓа по успехот постигнат во Чаир каде целата локална структура се организираше во отсуство на огранокот на ДУИ и организираше средби со локалните совети и големиот собир во Чаир на 20 март без учество на претседателот на огранокот и градоначалникот на општина Чаир.

Овие одлуки ги оспорува мала група во ДУИ како Изет Меџити, Муса Џафери, Блерим Беџети, Висар Ганиу и Невзат Бејта заедно со дел од нивните следбеници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

(Видео) НАТО во кое Македонија членува ни…

НАТО во кое Македонија членува не го…

(Видео) Во Македонија не може да има…

Новинарката Мирка Велиновска во денешното гостување во…

(Видео) ЕУ нема да постои, “империјата” е…

Јас секогаш сум се борела за суштината,…